چقدر فرشته ها را می شناسید؟


1
)از اسرافیل چه می دانید؟!
اسرافیل ، همان فرشته‌ مقرب درگاه خداوند است که ابلاغ‌ کننده فرمان الهى به دیگر فرشتگان، دمنده صور و از حاملان عرش الهى در قیامت است

بر اساس روایات، اسرافیل ولىّ لوح محفوظ و واسطه امین بین خداوند و سه فرشته برگزیده دیگر معرفى شده است و بر این نکته تصریح شده است که وحى خدا بر جبرئیل توسط او ابلاغ مى ‌گردد .بر اساس این روایات ، فرمان ها و وحى الهى در لوح محفوظ ظاهر مى ‌شود و اسرافیل آن را به دیگر فرشتگان ابلاغ مى ‌کند .

علامه مجلسى در ذیل این روایات از برخی چنین نقل مى ‌کند که بر اساس روایتى، همه فرشتگان لوح را تحت امر و پیرو اسرافیل دانسته ‌است.

در روایتى دیگر، علم جبرئیل از میکائیل، و علم میکائیل برگرفته از اسرافیل، و دانش اسرافیل از لوح محفوظ معرفى شده است

2)جبرئیل کیست؟

  جبرائیل اسمی عجمی (غیر عربی) است که وارد زبان عربی شده و "جبر" در لغت سریانی به معنای بنده و "ایل" به معنای خداست؛[1] پس "جبرئیل" به معنای بنده‌ی خداست که مَلَکی از ملائکة الله است.
وظایفش چیست؟
1. ابلاغ وحی       2. یاری انبیاء         3. نزول جبرئیل بر مریم مقدس      

اوصاف و مقام جبرئیل در آیینه‌ی قرآن
1. امانت‌داری          2. طهارت و پاکی     3. صاحب رسالت، کرامت و منزلت   
4. تعلیم دهنده‌ی صاحب قدرت و درایت
میکائیل کیست؟ مـیـکـائیـل یکی از چهار ملائکه بزرگ الهی اسـت. قـرآن مـجـیـد در سـوره بـقـره آیـه 98 از مـیـکـائیـل به عنوان میکال یاد فرموده و دشمنى با او را در ردیف دشمنى با خدا و ملائکه و انبیا قرار داده و دشمن او را متهم به کفر کرده است.«من کان عدوا لله وملائکته ورسله وجـبـرئیـل ومـیـکـال فـان الله عـدو للکـافـریـن»
میکائیل موکل رزق موجودات بوده و اعوان و یارانى نیز در عالم دارد، و در روایتى که از رسـول خدا(ص) رسیده: اسم میکائیل "عبید الله" است. 
امیرالمونین(ع) می فرمایند: جـبرئیل موذن اهل آسمان ها، و میکائیل امام آنها است، که در بیت المامور به او اقتدا مى کنند.
امـامـت مقام بلندى است که شایسته آن نیست مگر کسى که مقام بالاتر و داراى شرایط جامع تر باشد
عزرائیل کیست؟ عزرائیل یکی از فرشتگان مقرّب و گرامی نزد خداست. او مأمور خداوند است و همواره به اذن خداوند کار میکند و هیچگاه از فرمان خداوند سرباز نمیزند. او و دیگر فرشتگانی که اعوان او محسوب میشوند کسی را که خداوند اراده فرموده بمیرد قبض روح مینمایند
قبض کننده اصلی ذات پاک خداست، آن گاه در عالم اسباب« فرشته مرگ»، یعنی عزرائیل مجری این فرمان است و او نیز به وسیله گروهی از فرشتگان و رسولان الهی این مأموریت را انجام می دهد. 
امام صادق(ع) می فرماید:«از ملک الموت سؤال شد: چگونه در یک لحظه ارواح را قبض می کنی، در حالی که بعضی از آنها در مغرب و بعضی در مشرق است؟ ملک الموت پاسخ داد: من این ارواح را به خود می خوانم و آنها مرا اجابت می کنند.»
سپس حضرت ادامه داد:«ملک الموت گفت: دنیا در میان دست های من همچون ظرفی است در میان دست های شما که هر آنچه می خواهید از آن می خورید، و نیز در دنیا در پیش من هم چون درهمی است نزد شما که هر آنگونه می خواهید آن را به گردش در می آورید»

نیز آن حضرت در پاسخ به کسی که مرگ ناگهانی عده زیاد را عجیب می دانست، فرمود:« خداوند متعال برای ملک الموت یاران و دستیارانی از ملائکه قرار داده است که آنان ارواح را قبض می کنند. همان گونه که رئیس نگهبانان برای خود دستیارانی دارد و آنان را برای حوایج مختلف به کار می گیرد»

/ 2 نظر / 33 بازدید
مجید

باتشکرازهمشهریان عزیز خداقوت

مجید

باتشکرازهمشهریان عزیز خداقوت