سلام بر فاطمیه

 

 

 

هفت سین فاطمیه

منم در سفره دارم هفت سین را *********    ولی توأم شده با داغ زهرا

بود سین نخستین سیلی کین   *********   به روی مادرم با دست سنگین

ببین بر سفره سین دومم را    *********    که سویی نیست در چشمان زهرا

بگویم سین سوم تا بسوزی   *********       که مادر سوخت بین کینه توزی

از این ماتم دل حیدر غمین است********  که سین چهارمم سقط جنین است

به روی سفره سین پنجم این است  *******سر سجاده اش زینب حزین است

شده سفره پر از اشک شبانه   ****** ششم سین، مانده سوت و کور خانه

چه گویم شیعیان از سین آخر   *********بود آن سینه ی مجروح مادر

 

سال هزار و سیصد و نود و دو، آخرین روزهای عمرش را سپری می‌کند و به ایام تعطیلات نوروزی نزدیک می‌شویم، تعطیلاتی که همچون سال گذشته همزمان با ایام فاطمیه است، این اولین بار نیست که چنین تقارن‌هایی بوه جود می‌آید و قطعاً آخرین بار هم نخواهد بود.

همانگونه که در روایتی بسیار زیبا از امام علی(ع) نقل شده: «هر وقت ما شاد هستیم، شیعیان ما شاد می شوند و هر وقت ما غمگین هستیم غمگین می‌شوند»  لازم است شیعیان در این ایام از شادی کردن بپرهیزند و به سوگواری برای مادر سادات بپردازند، محزون شدن به حزن اهل بیت(ع) و مسرور شدن به سرور اهل بیت(ع)، به نوعی اعلام «همراهی» و اعتقاد به راهشان و پایبندی به دستوراتشان هست. پس محتوای این ابراز محبت «عمل کردن به فرمایشات» رسول خدا و خاندان مطهرش است.

  نوروز و فاطمیه با هم منافاتی ندارند
 در آیین باستانی نوروز، سنت‌های اسلامی دیده می‌شود که مورد تأکید اسلام بوده و آن‌ها را تأیید کرده است و هیچ تنافی‌ای با ایام فاطمیه ندارد، صله رحم، دید و بازدید از بزرگان و فامیل‌های دور و نزدیک، هدیه دادن، دستگیری از ضعیفان و کمک به مستمندان از جمله این آموزه‌ها است، لذا حضرت محمد مصطفی(ص) می‌فرمایند: «اگر می‏توانید هر روز را نوروز کنید، یعنی در راه خدا به یکدیگر هدیه بدهید و با یکدیگر پیوند داشته باشید» یا در جای دیگر امام صادق(ع)، ظهور امام دوازدهم و منتقم حضرت زهرا(س) را در نوروز می‌داند و می‌فرماید: «نوروز، روزى است که قائم(عج) ما اهل بیت(ع) در آن ظهور مى‏کند»
 
تمرین سبک زندگی فاطمی
  تعطیلات نوروزی بهترین زمان جهت تمرین سبک زندگی فاطمی است. در این ایام با اقتدا به فاطمه زهرا که امام زمان(عج) ایشان را الگوی خود معرفی کرده‌اند، باید به زندگی خود، رنگ و بوی فاطمی داد، فرزندان به مادران خود بیشتر احترام کنند و مادران برای عاقبت فرزندان خود بیشتر از پیش اهتمام ورزند و دعاکنند، پدران نیز خانواده را به مؤلفه‌های زندگی فاطمی و اسلامی آشنا کرده و به مطالعه پیرامون آن ذوات مقدس تشویق کنند.
از جهتی محبت به صدیقه دو سرا ما را به سوی مشابهت و مشاکلت با آن بزرگوار می‌خواند، پس لازم است در این ایام به اعمال عبادی، به خصوص نماز اول وقت توجه ویژه‌ای داشته باشیم که ارزش فاطمه‌ زهرا(س) به عبودیت و بندگى خداست. اگر بندگى خدا در فاطمه‌ زهرا(س) نبود، او صدیقه‌ کبرى نبود.
صدّیق یعنى چه؟ صدّیق کسى است که آنچه را مى‌اندیشد و مى‌گوید، صادقانه، در عمل آن را نشان دهد. هر چه این صدق بیشتر باشد، ارزش انسان بیشتر است؛ مى‌شود صدّیق؛ «اولئک مع الذین انعم اللَّه علیهم من النبیین والصدیقین»، «صدّیقین» پشت سر «نبیین»اند، این بزرگوار صدیقه کبرى است؛ یعنى برترین زن صدیق. این صدیق بودن به بندگى خداست. اگر بندگى خدا نمى‌کرد، صدّیقه کبرى نمى‌شد».
 
حضور پرشور در مجالس فاطمیه
  اگر در سال‌های گذشته به دلیل مشغله‌های کاری از برپایی یا حضور مستمر و مداوم در مراسمات اهل بیت(ع) محروم بودیم، امسال با توجه بیشتری به برپایی مجلس ذکر و یاد مصائب فاطمه زهرا(س) کمر همت ببندیم، چرا که برپایی اینگونه مجالس یا شرکت در آن‌ها، حکایت از محبت قلبی نسبت به خاندان رسول خداست که خداوند ابراز آن را از جانب مؤمنین واجب دانسته و در قرآن کریم می‌فرماید: «(ای پیامبر!) بگو من هیچ پاداشى از شما بر رسالتم درخواست نمى‌‏کنم، جز دوست ‏داشتن اهل بیتم».و البته اگر این «محبت» با رنگ و بوی فاطمه(س) مأنوس شود، در جاهای مختلف به فریاد ما خواهد رسید تا آنجا که رسول خدا(ص) به سلمان فارسی فرمود:«اى سلمان! محبت به فاطمه در صد جا به درد مى‏خورد: از جمله‏ آن‌ها: هنگام مرگ، عالم برزخ، دریاى میزان، عرصات محشر، پل صراط و محاسبه‏ اعمال است». این حدیث مى‏رساند که عشق و علاقه به فاطمه(س) در عرصات محشر نیز نجات ‏دهنده است.

چند نکته کاربردی
۱٫ بهتر است در دید و بازدیدها به جای کلمه «تبریک» یا «مبارک» از عباراتی چون «سال خوبی داشته باشید» یا «سال پرخیر و برکتی داشته باشید» یا «نوروزتان فاطمی» استفاده کنیم.
۲٫ شایسته است در مهمانی‌های مقارن با ایام فاطمیه از آجیل استفاده نکنیم، چرا که در هیچ خانه سوگواری به میهمانان آجیل تعارف نمی‌کنند.
۳٫ با نشاط باشیم، ولی از شادی‌هایی که از آن به لهو و لعب تعبیر می‌شود پرهیز کنیم.
۴٫ نیکو است امسال بیش از هر سال دیگری مادرانمان را تکریم کنیم و از مادران شهدا غافل نشویم.
۵٫ سزاوار است مجالس خانگی در منازلمان برپا کنیم -حتی به مدت یک شب- و از همسایه‌ها و فامیل جهت شرکت در این مجلس دعوت کنیم.
۶٫ زیبا است اگر با خانواده بنای سیر و سفر داریم، «مقصد» را از شهرهای مذهبی همچون «مشهد، قم، شیراز و…» انتخاب کرده یا به سفرهای زیارتی «راهیان نور» برویم.

 
سخن پایانی
  امسال شیعیان جهان، نوروزشان را برپا می‌کنند اما جشن و سرور ندارند و در این ایام از یاد دختر رسول خدا و «ایام فاطمیه» لحظه‌ای غافل نمی‌شوند، غم شیعه با آجیل و لباس نو و… التیام نمی‌یابد و آرام نمی‌گیرد، آرامش در ظهور مهدی(عج) فرزندی از فرزندان زهراست، او که بیاید «روزمان»، نو می‌شود و عید نوروز واقعی را جشن می گیریم.

روزها نو نشده، کهنه‌تر از دیروز است*********گر کند یوسف زهرا نظری، نوروز است

 

 

/ 2 نظر / 68 بازدید
آزاد

فرهیخته گرامی: فرارسیدن سال نووبازشدن برگ زرین دیگری ازدفترزندگی که آغازرویش جوانه های امیدبرای یک سال پرنشاط وثمربخش رانویدمیدهد رابه جنابعالی وخانواده محترم تبریک عرض می نمایم.بدینوسیله اززحمات وخدمات بیدریغ شمابه فرهنگ هنراین سرزمین قدردانی مینمایم. دوست عزیز: آیامیدانیدبودجه فرهنگی اداره ارشاددشهرستان تایبادوباخرزدرسال 91و92کمتراز 4میلیون تومان است واین یعنی 1چهارم قیمت یک المان نوروزی وهزینه یک جشنواره درطول سال! آری مشکلات زیاداست امادرعرصه کارفرهنگی امیدوتوکل به یاری خداوداشتن یاورانی صمیمی مانندشمازخمهای هرخاری رامرهم می نمایدوکوه مشکلات رابه کاهی ناچیزتبدیل مینماید. بنابراین امیدوارم درادامه این مسیردشوارباراهنمایی های خردمندانه شمادوست عزیزدرسالی که باتدبیرحکیمانه مقام معظم رهبری به عنوان "سال اقتصادوفرهنگ باعزم ملی ومدیریت جهادی " نامیده شده بتوانیم قدم های امیدبخشی جهت تقویت باورهاوارزشهای اسلامی،بومی وملی باشدبرداریم. منتظرحضورشمادروبلاگ اداره جهت "دیدن عملکردیکساله هنرمندان شهرستان وفعالان فرهنگی "ودریافت نظرات وراهنمایی مشفقانه شماهستیم http://ershadeslami.blogfa.com